Podrobný popis
Kroj kyjovský ženský
Je na něm nejpozoruhodnější výšivka. Rukávce a límec černě vyšité, lemované černou krajkou, zvanou "smrťová". Kordulka černá brokátová, červeně zdobená. Sukně vlněná červená, žlutobíle vyšívané kvítky. Fěrtoch pestře vyšitý, čepeček barevně zdobený korálky a flitry. Doplňuje šátek - "turčák", který se uvazuje přes čepec.
Kroj kyjovský dívčí
Rukávky
a šátek bíle vyšívaný, sukně pruhovaná oranžová, kordulka oranžová,
zástěrka barevně vyšívaná ukončená paličkovanou krajkou.
Kroj kyjovský mužský
Muži
nosí temné nohavice, kraťoučké kordulky, košile s volnými rukávy,
kohoutí péra na malých kloboucích a vysoké boty na podpatku. Podobně se
strojí muži na Uherskobrodsku a Hradištsku, jen jejich vesty bývají
delší soukenné.
Kroj vlčnovský ženský
Podobají se v zásadě krojům z Uherskobrodska a Hradištska. Liší se způsobem úvazu šátku na hlavě a tvarem rukávců. Krátké široké sukně a vysoké černé boty jsou obecným základem u všech typů. Rukávy zde ženy vrapují a zalamují do kosého tvaru. Šátek vážou kolem krku dozadu.
Kroj vlčnovský mužský
Krásný střih košile s širokými a modřenými rukávy, které jsou staženy k zápěstí. Vlněné temné vesty mají velké červené střapce. Klobouček je malý, černý s červenými bambulkami.
Kroj uherskohradišťský ženský
Zadní sukně zvaná šorec z černého klotu je vrapená, límec šorce barevně vyšitý, zdobený tráčky s výšivkou a flitry. Fěrtoch kašmírový, zelený s barevnými kvítky, kolem jemná valencienská krajka. Rukávky vrapené, ukončené bohatě vyšitou "kadrlí" s černožlutými nášivkami. Rovněž tak límec zvaný obojek, dozdobený tylem a kraječkou. Kordulka modrá brokátová, zdobená bílou kvítkovou stuhou a stříbrnou kraječkou, na zádech výšivka z červené vlny "na tulipány". Na hlavu se váže "turčák", způsobem typickým pro Uherské Hradiště a Staré Město.
(zdroj: čerpáno z internetu)